Sensoryka dla dzieci jak ważna jest integracja sensoryczna w życiuSensoryka co to właściwe jest? Warto przytoczyć tutaj definicje Jean Ayres, amerykańskiej terapeutki zajęciowej, która uważana jest za prekursorkę integracji sesnorycznej. Według niej definicja sensoryki brzmi następująco: to  możliwość rejestracji informacji ze świata zewnętrznego przez nasze narządy zmysłu, następnie ich przetwarzanie przez ośrodkowy układ nerwowy oraz  ich wykorzystanie do działania, której jest celowe. Mówiąc inaczej, aby nasze dziecko mogło prawidłowo funkcjonować, każdy ze zmysłów musi działać we właściwy  sposób.Kiedy wszystkie zmysły (zmysł czucia ciała, zmysł dotyku oraz zmysł równowagi) działają prawidłowo i ze sobą współgrają umożliwia nam to codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Wpływają one także na prace innych zmysłów takich jak (mowa, słuch i wzrok) a w przyszłości mają wpływ na takie umiejętności jak  pisanie czy  rysowanie. Prawidłowość tych czynności określana jest jako integracja sensoryczna 


Kiedy mózg w niewłaściwy sposób przetwarza bodźce zmysłowe, nazywamy to zaburzeniami integracji sensorycznej. Warto przyjrzeć się dziecku i jeśli zauważymy niepokojące objawy, skontaktujmy się ze specjalistą.  • nadwrażliwość na odbierane bodźce słuchowe, czy wzrokowe
 • wrażliwość na ruch
 • nadwrażliwość na dotyk
 • problemy z koncentracją
 • kłopoty z właściwą koordynacją
 • impulsywność
 • zbyt mała wrażliwość na dotyk
 • zbyt mała wrażliwość na ruch
 • zbyt mała wrażliwość na bodźce słuchowe, czy wzrokowe
 • problemy z właściwą mową
Każde dziecko jest inne i do każdego należy podchodzić indywidualnie. Są jednak ogólne zasady, które warto wprowadzić w życie dziecka od początku. Sensorykę można wspierać od początku pamiętając, że z młodszymi dziećmi pracujemy delikatniej i stymulujemy tylko dwa zmysły. Każdy rodzic może zadbać o tę strefę poprzez codzienną zabawę z dzieckiem. Znakomicie sprawdzą się tutaj sensoryczne piłeczki i klocki. Dla nieco starszych dzieci polecam zabawy masą plastyczną, sensoryczne stopy, zabawa kolorowym ryżem, ścieżki sensoryczne rysowanie czy malowanie palcami. Warto stymulować dzieci jednocześnie oswajając je z różnymi bodźcami. Zawsze kiedy zobaczymy nieprawidłowość łatwiej będzie nam podjąć kolejne kroki. 
Nie bójmy się próbować i sprawdzać integracja sensoryczna to może być znakomita zabawa, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Sama od początku dbam o tę strefę stymulując zmysły synka. Brudne zabawy, przesypywanki, piłka, huśtawka, taniec/słuchanie muzyki, dotykanie różnych faktur i metoda BLW. To wszystko składa się na naszą codzienną integracje sensoryczną. Oswajamy rączki i stópki z różnymi konsystencjami, próbujmy i tak bawimy się już 18 miesięcy. Jeśli nie jesteście zwolennikami brudnych zabaw polecam Wam sesnoryczne stopy. Kolorowe stópki zachęcają dzieci do korzystania  z nich. A my rodzice nie musimy martwić się o bałagan wkoło. Ćwiczenia z wykorzystaniem sensorycznych stóp, pomagają dzieciom  rozwijać koordynację, motorykę dużą i małą, ćwiczą równowagę. Taka zabawa, uaktywnia zmysły co sprzyja budowaniu połączeń nerwowych. Redukuje stres i napięcie, wspaniale sprawdzi się w pracy terapeutów, rehabilitantów, a także opiekunów dzieci niepełnosprawnych. 

Integracja sensoryczna to dla nas bardzo ważny temat. W każdej chwili staramy się o tym pamiętać i dostarczać synkowi odpowiednich bodźców. Sensoryczne stopy, są lekkie i zajmują niewiele miejsca, dlatego zabieramy je chętnie na działkę i tam wymyślamy różne aktywności. Obecnie wykorzystujemy je również do nauki kolorów. Przygotowałam nawet zabawę w nawiązaniu  do popularnej gry Twist aby na dany sygnał, stanąć na konkretnym kolorze. Sami widzicie, że integracja sensoryczna dzieje się sama, wystarczy odrobina chęci i kilka przedmiotów aby poprzez wyśmienitą zabawę dbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka. 

*Sensoryczne stopy możecie zamówić w sklepie Arante.pl 

26 komentarzy:

 1. Fajna sprawa dla maluchów ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł, niezwykle ważny dla wszystkich rodziców!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że dostępne są tego typu akcesoria do zabawy i rozwoju dla dzieci. Kiedyś tego nie było i rodzice byli zdani na rehabilitantów, poradnie itp. A teraz samodzielnie można dodatkowo bawić się i ćwiczyć z dzieckiem. Podoba mi się ten pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poruszylas bardzo ciekawy i wazny temat odnosnie dzieci. Fajne te stopki :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne te stópki, super sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. SI to bardzo ważna kwestia. W szkole mamy mnóstwo dzieciaczków, które potrzebują zajęć z tego zakresu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo pomocne są tego typu akcesoria do zabawy i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sensoryka jest bardzo ważna. U nas zabawy sensoryczne są na porządku dziennym. A te stópki to świetna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo rzetelnych informacji wyślę Twoją notkę mojej przyjaciółkę która spodziewa się dziecka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, myślę że to bardzo ważny temat. I warto o tym wiedzieć i mówić.

   Usuń
 10. cenne wskazówki, jak będę mamą będę na to zwracać uwagę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis, bardzo cenne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale Igor jest już dużym chłopczykiem <3 Mały Kawaler :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, skonczył półtora roku i ja zupełnie nie mam pojęcia kiedy to się stało :)

   Usuń
 13. Stopki to świetny pomysł na urozmaicenie zabaw.
  Pozdrawiam.: )

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajnie prezentują się te stopki :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Swietne! Muszę takie kupić dla mojego synka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Super ciekawy post :)
  Pozdrawiam
  https://artidotum.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Stopy są rewelacyjne, szkoda, że moi chłopcy są już duzi ;)
  O sensoryce i zagadnieniu integracji sensorycznej dowiedziałam się trochę za późno, a to właśnie te początki są takie ważne, kiedy dzieci są jeszcze małe :)

  OdpowiedzUsuń
 18. how informative this article is. thank you for the amazing post
  Regards
  13x4 lace front wigs

  OdpowiedzUsuń
 19. Very Nice and Informative Article. Share something on Ultra Microtome.

  OdpowiedzUsuń
 20. Fajne te stópki :) ja dopiero wdrażam się w ten temat zabaw sensorycznych więc bardzo fajny pomysł na wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Te kolorowe stópki są świetne! Temat zabaw sensorycznych jest dla mnie aktualny.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Do połowy pełna... , Blogger