Tablica manipulacyjna, mała motoryka i duże możliwości? czy to się ze sobą łączy?

 


Zanim zostałam mamą, czytałam publikacje dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka, wiedze tę przyswoiłam, ale w natłoku innych obowiązków, schowałam ją do dalszej przegródki w swoim głowie. Kiedy urodziłam syna, wszystko się zmieniło, w domu pojawiły się książki o tematyce dziecięcej, ich rozwoju i  emocjach. Każdy miesiąc, był baczną obserwacją mojego syna. Kiedy widziałam, że rozwija się prawidłowo (obraca się na brzuchu, pełza, raczkuje, siada i wstaje) wiedziałam, że motoryka duża działa jak powinna. Postanowiłam zadbać o motorykę małą, która jest kluczowa dla rozwoju dziecka. O tej drugiej czytałam bardzo dużo, bo przyznaję fascynuje mnie to, jak dużo można zrobić, aby zadbać o jej prawidłowy rozwój.

MAŁA MOTORYKA,CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Mała motoryka, odnosi się do czynności, jaki wykonujemy dłońmi, lub samymi palcami. Są to ruchy o znacznie mniejszym zakresie i wymaga większej koncentracji na danej czynności (zaliczamy tutaj rysowanie, zapinanie guzików, jedzenie palcami metoda BLW, malowanie, wycinanie etc) 
ĆWICZENIA POPRZEZ ZABAWĘ!


Każdy maluch i nie tylko lubi zabawę :) warto tak bawić się z dzieckiem, aby miało to realny wpływ na jego rozwój. W zasadzie wszędzie, gdzie nie spojrzysz jest coś, co możesz wykorzystać do zabawy. Spożytkuj ten wspólny czas dobrze! Im dziecko jest starsze, tym łatwiej nawiązać z nim dialog i rozbudować zabawę. Postaw na puzzle, zabawę koralikami, wydzieranki z bibuły (pamiętasz to mamo? ileż przy tym było frajdy) przesypywanie mąki/makaronu, przelewanie wody. Wszystko to pozwoli zaangażować w naturalny sposób dłonie i paluszki naszego malucha! A ile my same możemy mieć przy tym frajdy i sprzątania, przy okazji :)


TABLICA MANIPULACYJNA, NAJLEPSZY PRZYJACIEL TWOJEGO DZIECKA!


Dla mnie to element podstawowy w naszej codziennej zabawie. Tablica, ma tyle do zaoferowania dla małych rączek. Tyle miejsc, zakamarków do sprawdzenia. Możemy otwierać i zamykać okienka, przeglądać się w lusterku. Przesuwać, zakręcać i odkręcać, rozsuwać, odrywać! Tyle możliwości i tyle zabawy w jednym. Co więcej, jako mama, która chcę dbać o prawidłowy rozwój malucha ( pamiętaj motoryka mała) wiesz, że Twój maluch ćwiczy dłonie, palce i koncentracje. To zabawa na dłużej, kiedy otwierasz jedne drzwiczki, chcesz koniecznie, zobaczyć co kryje się za drugimi. Mnóstwo frajdy i dobrze spędzonego czasu.


OZDOBA, ZABAWA I NAUKA W JEDNYMOczywiście, jako estetka, zwróciłam uwagę na aspekt wizualny danej tablicy. Urzekający wybór kształtów i kolorów, znalazłam w sklepie ABAM   Każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet coś na czas podróżowania w mniejszym wydaniu. Uważam, że to genialna inwestycja, wiesz ile zyskasz? Już Ci podpowiem? Przede wszystkim, to jest dobrze spożytkowany czas, wiesz, że ta zabawa ma dobry wpływ na Twoją pociechę. Po drugie tablica, zajmuje mało miejsca, możesz z niej korzystać w łóżku, na macie, w samochodzie, czy w pociągu. Dobrym rozwiązaniem, jest także przytwierdzenie jej do ściany. Przy zabawie/ćwiczeniu z tablicą, nie musisz sprzątać. Zero rozsypanych puzzli i mąki na podłodze, przybliża Cię coraz bardziej do... ciepłej kawy, wypitej w ciszy! To chyba najlepszy argument, prawda? tablica, potrafi zatrzymać malucha  w bezruchu na dłuższą chwilę. Każda mama zrozumie :) 


Pomimo tego, że mój syn ma niespełna rok, bawi się tablica codziennie. Przekręca mniejsze elementy, obraza koła zębate, otwiera okienka i kręci kółeczkiem. Obserwuję jak naprzemiennie wyciąga rączki jak pracują paluszki, dotykając poszczególnych elementów. Zawsze jestem obok niego, w tym wieku z tablicy należy korzystać pod opieką dorosłych. Cudownie patrzeć na niego, jak każdego dnia odkrywa świat i nabywa nowych umiejętności. Macierzyństwo to ciężka praca, ale także ogrom satysfakcji. A mając do pomocy takie instrumenty, wszystko wydaje się łatwiejsze.

Dbasz o prawidłowy rozwój swojego dziecka, wprowadzasz różne aktywności do Waszych zabaw? Co sądzicie o tego typu tablicach manipulacyjnych?  

19 komentarzy:

 1. Świetna tablica! Dodatkowo jej ksztalt zacheca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kształtów jest mnóstwo pociąg, chmurka, a nawet tipi. Ciężko zdecydować się tylko na jedną :)

   Usuń
 2. Super tablica, że kiedyś nie było takich rzeczy "pod ręką". Zresztą, jak tak patrzę na nią, to wszystko bez problemu da się kupić. Super pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale fajny pomysl. Wygląda to mega. Musze pokazać mojej siostrze 🥰

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, nigdy wcześniej nie czytałam o motoryce małej i dużej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam Ci, że pierwszy raz taką widzę, ależ piękna, ciekawa. To na serio fajny pomysł i z tego, co widzimy, dzieci widzą w tym sens, dużo się uczą, naprawdę fajne i pięknie wykonane, pomysłowe. :) Pozdrawiam i życzę Wam super zdrówka, miłego dnia. :)) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wykonanie jest wzorcowe, farby są nietoksyczne. Zabawy jest przy tym mnóstwo, tyle zakamarków do poznania. Zabawka, która wspiera rozwój naszego dziecka, to najlepsze co możemy mu dać. W obecnych czasach, kiedy zalewa nas fala wszystkiego, warto zastanowić się, która zabawka faktycznie da dziecku zarówno zabawę, jak i naukę :)

   Usuń
 6. Prezentuje się śwetnie. Super sprawa dla dzieci, nie wiedziałam nawet, że są takie tablice :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz słyszę o takiej zabawce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie kupowałam ani nie robiłam, ale przy kolejnym dziecku skorzystam z pomysłu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to jest super opcja na zabawę i rozwój naszego maluszka

   Usuń
 9. Właśnie myślę nad zakupem dla bratanka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, to jest trwały zakup, który ucieszy dziecko, a co najważniejsze korzystnie wpłynie na jego rozwój. Jeśli teraz zadbamy o motorykę małą, w przyszłości będzie miało to wpływ np: na pisanie. Zatem to już mądra inwestycja w przyszłość :)

   Usuń
 10. Bardzo fajne i zajmujace sa takie zabawki :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna sprawa! Nie miałyśmy takiej, ale trzeba przyznać że dla dziecka to świetna i bardzo rozwijająca zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Taka tablica manipulacyjna to świetne narzędzie do nauki i zabawy dla dziecka. Niestety gotowe tablice manipulacyjne są zazwyczaj bardzo drogie. Myślę, że pokusiłabym się o samodzielne zrobienie takiej "zabawki" / narzędzia edukacyjnego. Ale stylistyka jest absolutnie ujmująca. Fajna rzecz na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak ten czas leci, jaki twój synuś już duży 😘.
  Świetna zabawka, czas idzie do przodu, za moich dzieci takich cudeniek chyba nie było 😉

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Do połowy pełna... , Blogger