Sensoryka dla dzieci jak ważna jest integracja sensoryczna w życiu
Sensoryka co to właściwe jest? Warto przytoczyć tutaj definicje Jean Ayres, amerykańskiej terapeutki zajęciowej, która uważana jest za prekursorkę integracji sesnorycznej. Według niej definicja sensoryki brzmi następująco: to możliwość rejestracji informacji ze świata zewnętrznego przez nasze narządy zmysłu, następnie ich przetwarzanie przez ośrodkowy układ nerwowy oraz ich wykorzystanie do działania, której jest celowe. Mówiąc inaczej, aby nasze dziecko mogło prawidłowo funkcjonować, każdy ze zmysłów musi działać we właściwy sposób.
Kiedy wszystkie zmysły (zmysł czucia ciała, zmysł dotyku oraz zmysł równowagi) działają prawidłowo i ze sobą współgrają umożliwia nam to codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Wpływają one także na prace innych zmysłów takich jak (mowa, słuch i wzrok) a w przyszłości mają wpływ na takie umiejętności jak pisanie czy rysowanie. Prawidłowość tych czynności określana jest jako integracja sensoryczna
Kiedy mózg w niewłaściwy sposób przetwarza bodźce zmysłowe, nazywamy to zaburzeniami integracji sensorycznej. Warto przyjrzeć się dziecku i jeśli zauważymy niepokojące objawy, skontaktujmy się ze specjalistą.
- nadwrażliwość na odbierane bodźce słuchowe, czy wzrokowe
- wrażliwość na ruch
- nadwrażliwość na dotyk
- problemy z koncentracją
- kłopoty z właściwą koordynacją
- impulsywność
- zbyt mała wrażliwość na dotyk
- zbyt mała wrażliwość na ruch
- zbyt mała wrażliwość na bodźce słuchowe, czy wzrokowe
- problemy z właściwą mową
Każde dziecko jest inne i do każdego należy podchodzić indywidualnie. Są jednak ogólne zasady, które warto wprowadzić w życie dziecka od początku. Sensorykę można wspierać od początku pamiętając, że z młodszymi dziećmi pracujemy delikatniej i stymulujemy tylko dwa zmysły. Każdy rodzic może zadbać o tę strefę poprzez codzienną zabawę z dzieckiem. Znakomicie sprawdzą się tutaj sensoryczne piłeczki i klocki. Dla nieco starszych dzieci polecam zabawy masą plastyczną, sensoryczne stopy, zabawa kolorowym ryżem, ścieżki sensoryczne rysowanie czy malowanie palcami. Warto stymulować dzieci jednocześnie oswajając je z różnymi bodźcami. Zawsze kiedy zobaczymy nieprawidłowość łatwiej będzie nam podjąć kolejne kroki.
Nie bójmy się próbować i sprawdzać integracja sensoryczna to może być znakomita zabawa, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Sama od początku dbam o tę strefę stymulując zmysły synka. Brudne zabawy, przesypywanki, piłka, huśtawka, taniec/słuchanie muzyki, dotykanie różnych faktur i metoda BLW. To wszystko składa się na naszą codzienną integracje sensoryczną. Oswajamy rączki i stópki z różnymi konsystencjami, próbujmy i tak bawimy się już 18 miesięcy. Jeśli nie jesteście zwolennikami brudnych zabaw polecam Wam sesnoryczne stopy. Kolorowe stópki zachęcają dzieci do korzystania z nich. A my rodzice nie musimy martwić się o bałagan wkoło.
Ćwiczenia z wykorzystaniem sensorycznych stóp, pomagają dzieciom rozwijać koordynację, motorykę dużą i małą, ćwiczą równowagę. Taka zabawa, uaktywnia zmysły co sprzyja budowaniu połączeń nerwowych. Redukuje stres i napięcie, wspaniale sprawdzi się w pracy terapeutów, rehabilitantów, a także opiekunów dzieci niepełnosprawnych.
Integracja sensoryczna to dla nas bardzo ważny temat. W każdej chwili staramy się o tym pamiętać i dostarczać synkowi odpowiednich bodźców. Sensoryczne stopy, są lekkie i zajmują niewiele miejsca, dlatego zabieramy je chętnie na działkę i tam wymyślamy różne aktywności. Obecnie wykorzystujemy je również do nauki kolorów. Przygotowałam nawet zabawę w nawiązaniu do popularnej gry Twist aby na dany sygnał, stanąć na konkretnym kolorze. Sami widzicie, że integracja sensoryczna dzieje się sama, wystarczy odrobina chęci i kilka przedmiotów aby poprzez wyśmienitą zabawę dbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka.
*Sensoryczne stopy możecie zamówić w sklepie Arante.pl
Fajna sprawa dla maluchów ❤
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł, niezwykle ważny dla wszystkich rodziców!
OdpowiedzUsuńCieszę się, że dostępne są tego typu akcesoria do zabawy i rozwoju dla dzieci. Kiedyś tego nie było i rodzice byli zdani na rehabilitantów, poradnie itp. A teraz samodzielnie można dodatkowo bawić się i ćwiczyć z dzieckiem. Podoba mi się ten pomysł.
OdpowiedzUsuńPoruszylas bardzo ciekawy i wazny temat odnosnie dzieci. Fajne te stopki :-)
OdpowiedzUsuńFajne te stópki, super sprawa :)
OdpowiedzUsuńSI to bardzo ważna kwestia. W szkole mamy mnóstwo dzieciaczków, które potrzebują zajęć z tego zakresu.
OdpowiedzUsuńBardzo pomocne są tego typu akcesoria do zabawy i nie tylko :)
OdpowiedzUsuńSensoryka jest bardzo ważna. U nas zabawy sensoryczne są na porządku dziennym. A te stópki to świetna sprawa :)
OdpowiedzUsuńSporo rzetelnych informacji wyślę Twoją notkę mojej przyjaciółkę która spodziewa się dziecka
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło, myślę że to bardzo ważny temat. I warto o tym wiedzieć i mówić.
Usuńcenne wskazówki, jak będę mamą będę na to zwracać uwagę:)
OdpowiedzUsuńSuper wpis, bardzo cenne informacje.
OdpowiedzUsuńAle Igor jest już dużym chłopczykiem <3 Mały Kawaler :D
OdpowiedzUsuńOj tak, skonczył półtora roku i ja zupełnie nie mam pojęcia kiedy to się stało :)
UsuńStopki to świetny pomysł na urozmaicenie zabaw.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.: )
Pomysłowe, ale pierwsze widzę.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie prezentują się te stopki :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Swietne! Muszę takie kupić dla mojego synka :)
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy post :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
https://artidotum.blogspot.com/
Stopy są rewelacyjne, szkoda, że moi chłopcy są już duzi ;)
OdpowiedzUsuńO sensoryce i zagadnieniu integracji sensorycznej dowiedziałam się trochę za późno, a to właśnie te początki są takie ważne, kiedy dzieci są jeszcze małe :)
how informative this article is. thank you for the amazing post
OdpowiedzUsuńRegards
13x4 lace front wigs
Very Nice and Informative Article. Share something on Ultra Microtome.
OdpowiedzUsuńFajne te stópki :) ja dopiero wdrażam się w ten temat zabaw sensorycznych więc bardzo fajny pomysł na wpis :)
OdpowiedzUsuńLooks so cute.
OdpowiedzUsuńt part lace wig
Urocze te stópki <3
OdpowiedzUsuńTe kolorowe stópki są świetne! Temat zabaw sensorycznych jest dla mnie aktualny.
OdpowiedzUsuń